Denná starostlivosť o vlasy samozrejme zahŕňa používanie rôznych kozmetických prípravkov, masiek a kondicionérov. Ale to nie je všetko! Čistenie vlasov je tiež veľmi dôležitým prvkom. Myslíte si, že je to normálna činnosť, ktorá slúži iba na zlepšenie vzhľadu vašich vlasov? Odstránenie chýb spojených s nesprávnym česaním prameňov je prvým krokom k vedomej starostlivosti. Prečítajte si náš článok a zistíte, ako si vlasy správne česať! Kedy a ako často si česať vlasy, aby ste si ich nepoškodili? Veľmi často môžete počuť mýtus, že vlasy vypadávajú z česania. Z tohto dôvodu sa veľa ľudí vzdáva česania alebo si vlasy prečesáva veľmi zriedka. To je však veľmi nesprávne tvrdenie – česanie vlasov je veľmi dôležité a nevyhnutné. Česanie vlasov im nemôže nijako uškodiť – ak sa to robí správne, samozrejme. Ak je česanie neopatrné a rýchle ťahanie za vlasy, môže ich zlomiť a dokonca vytrhnúť korienky. Správne česanie odstráni z vlasov nečistoty a navyše vám umožní rovnomerne distribuovať prirodzene vylučovaný kožný maz, ktorý vlasy chráni. Česanie stimuluje krvný obeh a okysličuje pokožku hlavy a samozrejme zabraňuje zamotaniu a zauzleniu vlasov. Vďaka česaniu sú vlasy elastické, zvlhčené a lesklé.
Ako si správne česať vlasy?
Vlasy by ste si mali česať tak často, ako treba. Odporúča sa to robiť najmenej dvakrát denne – najlepšie ráno a večer. Samozrejme, keď sú vaše vlasy cez deň zapletené alebo zmatnené, nič vám nebráni v ich česaní. Nezabudnite, nikdy vlasy nečešte rýchlo, príliš energicky alebo nedbalo. Pramene vyžadujú jemné a pomalé rozčesávanie – buďte k nim nežné! Aby ste to urobili správne, je najlepšie rozdeliť vlasy na niekoľko sekcií. Začnite najskôr česať konce, potom kefu alebo hrebeň posuňte vyššie – urobte to s každým prameňom. Držte pramene pri koreňoch, aby ste ich neoslabili . Keď sú vlasy už rozčesane, môžete prejsť na úplné česanie – zakloňte hlavu nadol a potom vlasy pomaly a jemne češte od pokožky až ku končekom. Počas česania môžete kefou jemne masírovať pokožku hlavy. Tak zlepšíte prekrvenie pokožky, budú lepšie vyživované a vlasy budú zdravšie a budú rásť rýchlejšie. Posledným krokom je česanie vlasov v smere, akým ich chcete upraviť. Cez deň si skúste pred úpravou účesu vyhradiť čas na skutočne dôkladné česanie, spojené s masážou – najlepšie ráno. Pred umývaním by mali byť vlasy česané. Vďaka tomu sa nezamotajú. Nezabudnite, že česanie mokrých vlasov nie je dobrý nápad. Prečo? Mokré pramene sú najnáchylnejšie na poškodenie. Keď máte problém so spleťou a je veľmi ťažké vlasy rozčesať, zvládnete to nanesením kondicionéru na vlhké vlasy. Potom môžete pramene česať hrebeňom so širokým zubom. Takáto kúra zlepší stav, pretože kondicionér a jeho zložky preniknú hlbšie do vlasov a pomôžu rozmotať neposlušné pramene. Po umytí by ste si mali vlasy samozrejme aj dôkladne opláchnuť.
Ako česať kučeravé a husté vlasy?
Výnimka potvrdzuje pravidlo, kučeravé vlasy by sa mali česať pred a po umývaní, keď sú vlhké. Kučeravé vlasy nie sú česané, keď sú suché, pretože zvlnenie nebude dobre upravené a vlasy sa budú krepovatiť. Ak máte veľmi husté vlasy, metóda česania na spodnej strane bude pre vás ideálna. Zapnite pramene v hornej časti hlavy a v spodnej časti nechajte iba malú časť. Pri pridávaní ďalších prameňov vlasy jemne rozčešte. Ako si učesať vlasy? Česanie nie je vtip, ak vám záleží na kráse a zdraví vašich vlasov. Je veľmi dôležité nielen to, ako si vlasy rozčesať, ale aj čím si ich učesať. Vyhnite sa teda lacným plastovým hrebeňom a plastovým kefám. Vyberte si hrebene a kefy z dreva s prírodnými štetinami alebo z kvalitného plastu (napr. Guma). Dobrým riešením bude aj kvalitné plastové príslušenstvo, najmä ak používate prípravky, ktoré zabraňujú zamotaniu a krepovateniu. Kostné hrebene so široko rozmiestnenými zubami sú veľmi dobrou voľbou. Kovové a plastové hrebene majú veľa ostrých hrán, ktoré pri česaní poškodzujú štruktúru vlasov, vďaka čomu sú krehké a lámavé. Voľba príslušenstva závisí samozrejme od jeho určeného použitia. Ak potrebujete rozčesať mokré vlasy, zvoľte hrebeň s riedko rozmiestnenými zubami – najlepšie sú drevené. Rozčesujte dlhé, husté, alebo kučeravé vlasy hrebeňom so širokým rozstupom zubov, najlepšie dreveným. Ak sú vaše vlasy krátke, môžete si ich rozčesať užším rozchodom. Na každodenné česanie je najlepšie použiť kefu s prírodnými štetinami. Vyberte si model z tvrdého dreva s prírodnými štetinami. Vďaka tomu budete mať istotu, že kefa nijako nepoškodí štruktúru vlasov. To je dôvod, prečo kefa nepoškodzuje naše pramene a tiež dokonale znižuje ich statiku. Na úpravu účesu použite okrúhlu keramickú kefu – podľa účesu zvoľte správny priemer. Kefa by mala mať mäkké vlákna, ktoré nepoškodzujú ani neelektrizujú pramene.
Ako česať predlžovane vlasy a parochne?
Nosíte sponky do vlasov alebo máte metamorfózu spojenú s parochňou? Ako často česať parochne a clip-in vlasy? Parochňu treba česať zriedka – najlepšie večer po vyzlečení z hlavy. Cez deň jednoducho prejdite prstami. Parochňu však treba z času na čas opatrne vyčesať. Nezabudnite, že pri čistení musíte parochňu položiť na stojan na parochňu alebo na hlavu . Najprv vyčešte konce, potom vlasy pri korienkoch. Na česanie prírodných a umelých parochní používajte hrebeň so širokými zubami alebo špeciálnu kefu s kovovými zubami na predlžovane vlasy a parochne. Parochňová kefa je ideálna pre prírodné aj umelé parochne. Parochne z kučeravých vlasov je najlepšie prečesať prstami. Ak má vaša parochňa veľa zapletených vlasov, položte ju na stojan v kúpeľni a zapnite horúcu vodu. Vodná para preniká do vlasov a v dôsledku vlhkosti sa pramene uvoľnia. Potom pomocou kefy nie je problém .
Prírodné a syntetické predlžovanie vlasov
by malo byť česané špeciálnou kefou alebo hrebeňom so širokým rozstupom zubov. Najlepšie bude fungovať drevená kefa s kovovými háčikmi. Plastové príslušenstvo môže spôsobiť statickú elektrinu a zamotanie prichytených vlasov. Príčesky by ste mali pred nasadením starostlivo rozčesať, najskôr rozčešte konce, pohybujte sa stále vyššie k vlásenkám. Nikdy si vlasy neťahajte – budú sa krepovatiť. Vyhnite sa miestam, kde sú sponky zašité a držte vlasy pri korienkoch, aby ste neoslabovali švy. Predĺžene vlasy treba pred umývaním poriadne česať špeciálnou kefou, nikdy neumývajte zmotane vlasy. Rovnako ako pre prírodné pramene, nikdy nečešte mokré príčesky alebo parochne – nechajte vlasy uschnúť. Ak ste sa rozhodli pre trvalé predĺženie, určite si zaobstarajte špeciálnu kefu na predlžovanie vlasov. Iba profesionálny výrobok zaistí dlhé a pohodlné nosenie vašich vlasov. Vlasy vždy rozčesujte od končekov po častiach. Vlásky opatrne a jemne rozčešte a dávajte pozor, aby ste ich nepoškodili.
Česanie vlasov je veľmi dôležitá činnosť a prvý krok ku krásnym vlasom. Pravidelné česanie vám umožní vychutnať si lesklé a zdravé pramene. Nezabudnite česaniu venovať viac času a pramene poriadne rozčešte. Rozdiel určite uvidíte a vaše vlasy vám za to budú vďačné!
Zanechať komentár