Šampón na vlasy je základ starostlivosti, regály v obchodoch sú plné rôznych šampónov, ktoré vraj dokážu zázraky. Premýšľali ste niekedy, či sa dá šampón niečím nahradiť? Aké sú alternatívne metódy čistenia vlasov?
Čo je to za šampón?
Čo je to vlastne šampón? Prečo po tejto kozmetike siahame automaticky, keď si chceme umyť vlasy? Šampón je prípravok určený na čistenie vlasovej pokožky a vlasov . Samozrejme, je veľmi dôležité vybrať si správny typ kozmetiky pre vaše vlasy. Povedzme si na rovinu, šampón vaše vlasy zázračne nezmení, jeho hlavnou úlohou je čistiť a v tejto úlohe vlastne funguje. Prečo šampón čistí naše vlasy? Po prvé, šampón obsahuje molekuly nazývané povrchovo aktívne látky, ktoré emulgujú, to znamená, že umožňujú nečistotám, špine a kožnému mazu prejsť do vody. Potom, keď penu opláchneme, odstránime ňou z povrchu vlasov všetky nečistoty, prach a maz.
Šampón môže obsahovať prísady, napríklad kondicionér, olej, ale pamätajte, že má čistiť vlasy a pokožku hlavy. Nevyžadujte príliš veľa od tejto kozmetiky. Kondicionéry a masky sú zodpovedné za výživu, hydratáciu a regeneráciu vlasov .
Čo ak chceme viac? Existujú nejaké iné alternatívne spôsoby čistenia vlasov?
Čím si môžete umyť vlasy a poskytujú alternatívne spôsoby umývania vlasov lepšie výsledky ako používanie tradičného šampónu?
Šampón nespĺňa vaše očakávania? Máte už vo svojej kúpeľni zbierku rôznych prípravkov, no vaše vlasy stále máju veľa želaní? Možno je čas vyskúšať niečo nové – alternatívny spôsob čistenia vlasov a pokožky hlavy.
Tradičný šampón obsahuje silné čistiace prostriedky, silikóny a stabilizátory peny. Na druhej strane alternatívne metódy čistenia vlasov, DIY kozmetika, neobsahujú toľko chemických látok, sú prírodné a bezpečné aj pre alergikov
Na prípravu prípravku potrebujete len:
- pohár vody
- lyžica sódy
Ako pripraviť zmes?
V teplej vode rozpustite lyžicu sódy bikarbóny, potom pridajte trochu studenej vody tak, aby objem roztoku nebol väčší ako 200 ml. Prípravok naneste na celú dĺžku vlasov – od korienkov až po končeky a dôkladne votrite do pokožky hlavy. Po ošetrení opláchnite zvyšky kozmetiky vlažnou vodou.
Po vyčistení sódou bikarbónou môžu byť vlasy matné, aby sa kutikula uzavrela a dodali im tak lesk, vlasy môžete opláchnuť octovým oplachom.
Pridajte lyžicu jablčného octu alebo citrónovej šťavy do 2 litrov vody a potom si ňou vlasy opatrne opláchnite. Na záver zvyšky prípravku opäť opláchnite vlažnou vodou.
Umývanie vlasov ílom, najlepšie bielym, je jednou z alternatív k tradičným šampónom. Táto nenápadná prírodná zložka má silné čistiace vlastnosti. Biely íl priťahuje všetky nečistoty a toxíny, vďaka čomu je skvelý na čistenie vlasov a pokožky hlavy. Použitie ílu na vlasy vo forme masky, peelingu alebo pridania do jemného šampónu vám umožňuje vyčistiť a dezinfikovať pokožku hlavy, ako aj regulovať prácu mazových žliaz. V prípade mastných vlasov je lepšie použiť zelený íl.
Ako vyrobiť hlinený „šampón“? Skombinujte hlinu s vodou alebo hydrolyzérom, napríklad ružou. Nenechajte sa však prekvapiť nedostatkom peny, hlina nebude peniť ako tradičný šampón. Íl dokonale absorbuje prebytočný maz. Umývanie vlasov ílom sa odporúča najmä v prípade nadmerne vypadávajúcich a rýchlo sa mastiacich vlasov.
Íl dokáže nahradiť nielen tradičný šampón, ale aj suchý šampón, vďaka bielemu či zelenému ílu vlasy rýchlo osviežite.
Stačí ho naniesť v malom množstve na pokožku hlavy, nechať pôsobiť 2-3 minúty a potom vlasy dôkladne rozčesať.
Umývanie vlasov prípravkom na intímnu hygienu je veľmi jednoduché! Je to úplne rovnaké ako umývanie bežným šampónom. Jediné, čo musíte urobiť, je naniesť malé množstvo tekutiny na vlhké vlasy a rozotrieť po pokožke hlavy a vlasových korienkoch. Tekutinu dôkladne opláchnite vlažnou vodou. Potom naneste kondicionér, ktorý používate každý deň.
Aké sú výhody umývania vlasov prípravkom na čistenie intímnych partií? Tekutina v prvom rade nedráždi citlivú pokožku hlavy. Po druhé, pôsobí veľmi jemne a odporúča sa najmä pre tenké a suché vlasy. Ďalšou výhodou je, že vlasy a vlasová pokožka nie sú nadmerne zaťažované . Tekutý prípravok na intímnu hygienu má normalizujúci, antibakteriálny, upokojujúci účinok a navyše uľahčuje rozčesávanie vlasov. Je to skvelá alternatíva k tradičným SLS šampónom a silikónom.
Umývanie vlasov mydlom
Najobľúbenejším čistiacim prostriedkom je samozrejme mydlo . Môžem si umyť vlasy mydlom? Áno, ale nie všetci! Na umývanie hlavy sú vhodné prírodné mydlá na báze iba zmydelnených olejov, ktoré neobsahujú žiadne prísady ( aj éterické), a najmä detergentné prísady na zvýšenie penivého a čistiaceho účinku. Perfektné je mydlo na báze bambuckého masla a olivového oleja, napríklad mydlo Aleppo. Vlasové mydlo sa používa veľmi jednoducho, stačí vložiť tyčinku pod vodu, párkrát otočiť v rukách a vzniknutú penu naniesť na vlasy a vmasírovať ako klasickým šampónom.Použitie mydla namiesto šampónu je dokonalým riešením pre tých z vás, ktorí majú problém s mastnými prameňmi alebo suchou pokožkou hlavy.
Máte veľmi poškodené, suché vlasy, napríklad po intenzívnom zosvetlení? Skúste ich umyť kondicionérom na vlasy. Vyberajte si kondicionér, ktorý obsahuje jemné čistiace zložky, vyhýbajte sa ťažkým, mastným kondicionérom. Ak si chcete vlasy umyť kondicionérom, vyhnite sa prípravkom bohatým na silikóny, parafín a proteíny.
Ako si umyť vlasy kondicionérom? Umývanie vlasov a pokožky hlavy kondicionérom nie je príliš zložité. Rozdiel oproti šampónovaniu nie je taký veľký, ale táto metóda zaberie viac času. Najprv si namočte vlasy a odstráňte prebytočnú vodu, potom naneste na mokré vlasy veľké množstvo kondicionéru. Zabaľte si vlasy do uteráka na cca 15-20 minút. Po uplynutí tejto doby si vlasy namočte a masírujte, kým sa neobjaví pena. Opláchnite a vysušte vlasy, máte hotovo! Kondicionér už nepoužívajte, pamätajte, že ak máte vlasy mastné, túto metódu vzdajte. Tento spôsob umývania vlasov pôsobí priaznivo najmä pre majiteľov vlasov s vysokou a strednou pórovitosťou.
Žĺtok
Dokonale vám umyje hlavu – kurací žĺtok! Toto nie je vtip. Všetko, čo musíte urobiť, je zmiešať 2-3 žĺtky a umyť si nimi hlavu, dôkladne premasírovať pokožku a vlasy. Po žĺtku vlasy bohužiaľ nemusia veľmi pekne voňať. Tento žĺtkový šampón môže byť obohatený o citrónovú šťavu, jednoduchý kondicionér alebo esenciálny olej. Je to riešenie pre suché a veľmi poškodené vlasy.
Skvelé čistiace vlastnosti majú aj bylinky, z ktorých je možné pripraviť čistiace oplachy. Je pravda, že nečistia tak silno ako šampóny SLS a nenahradia šampón úplne . Veľkou výhodou bylín je, že pomáhajú detoxikovať vaše vlasy. Čistiace vlastnosti majú: zelený čaj, žihľava, tymian, harmanček, rozmarín a šalvia. Takýto bylinkový oplach stačí použiť po každom umytí vlasov, aby ste pocítili rozdiel už po niekoľkých týždňoch.
Už viete, že si vlasy môžete umývať nielen šampónom! Raz za čas sa oplatí vyskúšať alternatívnu metódu, šampónu sa nemusíte nevyhnutne vzdať. Prechod na menej chemický prípravok vašim prameňom raz za čas určite prospeje.
Zanechať komentár